III Konferencja Naukowo – Techniczna „Klimatyzacja obiektów szpitalnych” odbyła się 24 marca 2023 r. i zgromadziła prawie 600 uczestników. Wydarzenie zorganizowane było w formie zdalnej przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia, a także Polska Izba Inżynierów Budownictwa.
Pierwszą prezentację pt. „Gabinet diagnostyczno-zabiegowy w oddziale chirurgicznym – terra incognito” przedstawiła dr Agnieszka Sulikowska ze Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa. Pani Doktor omówiła kwestie formalne regulujące pracę i wyposażenie gabinetu diagnostyczno-zabiegowego oraz wykonywane czynności w sali badań i sali opatrunkowej, a także przedstawiła informacje o drobnoustrojach, które można wykryć u pacjentów, ich lekooporność i zdolności do przeżywania w różnorodnych warunkach środowiska. Zwróciła uwagę również na możliwość istnienia ogniska epidemicznego: wymienienie możliwych skażonych powierzchni w szpitalu oraz czasu przeżywania na skórze rąk i w środowisku w zależności od patogenu.
Prof. Peter Luscuere z Delft University of Technology w prezentacji pt. “Sustainability and Beyond, a Challenge for Health Care” przedstawił kwestie zużycia energii, wody i materiałów w budynkach wykorzystywanych na cele konstrukcji i eksploatacji obiektów. Zwrócił uwagę na potrzebę przejścia na energię odnawialną i zrównoważony rozwój oraz zdefiniował najważniejsze wyzwania dla środowiska i podkreślił wartość gospodarki o obiegu zamkniętego.
Dr Jan Mottlau z NIRAS A/S natomiast, w prezentacji “Critical rooms design process and criteria – case Denmark” omówił wymagania dla pomieszczeń czystych, zwrócił uwagę na błędy popełniane przy projektowaniu sal operacyjnych a także skupił się na systemie wentylacji – od projektu i rysunków, przez dostępność elementów dla serwisu, po spełnienie odpowiednich założeń projektowych. Jako podsumowanie przedstawił dane dotyczące zależności pomiędzy czasem powrotu do zdrowia przez pacjenta a czystością w danym pomieszczeniu.
Dr Sylwia Szczęśniak (Politechnika Wrocławska, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych) w prezentacji „ Możliwości ograniczenia energii niezbędnej do utrzymania systemów klimatyzacyjnych w obiektach szpitalnych” wskazała elementy i urządzenia, które wymagają dostarczenia energii do utrzymania obiektów ochrony zdrowia, omówiła schemat typowego układu wentylacyjnego dla sali operacyjnej i pomieszczeń pomocniczych oraz możliwości ograniczenia energii, w kontekście zysków oraz strat ciepła w pomieszczeniach ochrony zdrowia, oraz rocznego zapotrzebowania na energię.
Dr Amelia Staszowska (Politechnika Lubelska, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych) w prezentacji „Metody zapewnienia czystości powietrza i powierzchni w placówkach szpitalnych” zgłębiła temat jakości powietrza i czystości powierzchni w obiektach szpitalnych, a następnie przedstawiła występowanie najbardziej zanieczyszczonych powierzchni w szpitalach. Na tej podstawie przybliżyła urządzenia oraz metody służące do oczyszczania powietrza oraz powierzchni, w tym filtry mechaniczne, filtry elektrostatyczne, promieniowanie UVC i UVGI, systemy zamgławiania, szafy dezynfekujące, farby higieniczne, oczyszczacze plazmowe i fotokatalityczne, analizując również skuteczność tych rozwiązań oraz ich ograniczenia.
Mgr Marta Mazgaj (ARUP, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych) w prezentacji „Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego okiem projektanta systemów klimatyzacji” omówiła funkcje oraz systemy zastosowane w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Uniwersytetu Medycznego, ale przede wszystkim skupiła się na analizie pokoju łóżkowego pacjentów pod względem rozwiązania systemu wentylacyjnego, a także wyniki przeprowadzonych testów w odwzorowanym pomieszczeniu.
Mgr Paweł Borowiecki (Halton, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych) w prezentacji „Analiza porównawcza wybranych rozwiązań dla wentylacji i klimatyzacji sal chorych w Polsce: bezpieczeństwo mikrobiologiczne, koszty inwestycji i eksploatacji, obowiązujące przepisy” przedstawił zalety, wady i parametry systemów, które wykorzystane są w polskich i europejskich projektach systemów klimatyzacji w placówkach medycznych.
Mgr Leszek Konopka (Zrzeszenie Audytorów Energetycznych) w prezentacji „Analiza możliwości wykorzystania urządzeń absorpcyjnych do wytwarzania chłodu na przykładzie obiektu szpitalnego” porównał właściwości ziębiarki absorpcyjnej i sprężarkowej, a następnie omówił instalacje trigeneracyjną z wykorzystaniem agregatu absorpcyjnego oraz sprężarkowego. Przedstawił założenia do analizy porównawczej oraz jej główne wyniki uwzględniające zapotrzebowanie na nośniki energii końcowej, zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej oraz koszty eksploatacyjne i inwestycyjne.
Mgr inż. Dominika Kwiecińska (Politechnika Warszawska, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych) w prezentacji „Dobrostan w warunkach środowiska wewnętrznego w przychodniach i szpitalach – wyniki badań ankietowych prowadzonych wśród pielęgniarek i położnych” przedstawiła wyniki badań dotyczących dobrostanu pielęgniarek i położnych w pomieszczeniach placówek medycznych. Badanymi parametrami były jakość powietrza, środowisko cieplne oraz akustyczne, oświetlenie w pomieszczeniach oraz odzież medyczna.
Ostatnią prezentację „Metody ograniczenia ryzyka wystąpienia niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów” przedstawiła Prof. Anna Bogdan (Politechnika Warszawska, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych). W prezentacji szczegółowo omówiła procesy wymiany ciepła między człowiekiem a otoczeniem z uwzględnieniem warunków środowiska cieplnego panującego podczas operacji oraz działania układ termoregulacji w organizmie. Objaśniła jaka jest przyczyna hipotermii okołooperacyjnej pacjentów, jakie są metody lokalnego ogrzewania pacjentów (pasywne i aktywne) a także wskazała, że rozwiązania te mogą wpływać na jakość powietrza zapewnianą przez system klimatyzacji Sali operacyjnej choć pełne dane na ten temat nie są jeszcze dostępne.
Na tym konferencję zakończono.