Przegląd wymagań normatywnych dotyczących komfortu cieplnego chirurgów i personelu medycznego w salach operacyjnych

W miesięczniku „Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja” ukazał się artykuł zbierający standardy dotyczące warunków środowiska wewnętrznego w salach operacyjnych. DOI 10.15199/9.2021.3.4

Zapraszamy.

Streszczenie
Projektowanie warunków środowiska wewnętrznego w salach operacyjnych jest trudnym wyzwaniem, w którym przede wszystkim należy uwzględnić wysokie wymagania odnośnie do jakości powietrza i zabezpieczenia pacjenta. Od kilku lat coraz więcej badań naukowych prowadzonych jest również w zakresie zapewnienia chirurgom i personelowi medycznemu odczuć komfortu cieplnego przy zachowaniu warunków zapobiegających wystąpieniu niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów. Jako wkład w prowadzoną dyskusję w ramach niniejszego artykułu sprawdzono, jak warunki środowiska cieplnego są definiowane w poszczególnych dokumentach normatywnych i wytycznych, z których korzystają projektanci systemów wentylacji i klimatyzacji.

Abstract
Designing the conditions of the indoor environment in operating theatres is a difficult challenge, in which, above all, high requirements regarding air quality and patient protection should be taken into account. For several years, more and more scientific research has also been conducted in the field of providing surgeons and members of medical team sensation of thermal comfort while also maintaining conditions preventing the occurrence of patients’ unintentional perioperative hypothermia. As a contribution to the discussion, this paper summaries how the thermal environment conditions are defined in individual normative documents and guidelines used by designers of ventilation and air conditioning systems. © 2006-2021 Wydawnictwo SIGMA-NOT Sp. z o.o.