Metody zapobiegania okołooperacyjnej hipotermii pacjentów

Zapraszamy do klektury artykułu przygotowanego przez Dominikę Kwiecińską i Annę Bogdan.

Skargi na uczucie zimna i/lub dreszcze są powszechne wśród pacjentów chirurgicznych, którzy mogą być w stanie hipotermii już przed operacją w chłodnym środowisku, a także są na czczo przez wiele godzin, co powoduje zmniejszenie metabolicznej produkcji ciepła wynikającej z trawienia. Duża liczba pacjentów twierdzi, że uczucie zimna było najgorszą częścią w ich doświadczeniu chirurgicznym i zwykle oceniają je wyżej niż ból pooperacyjny, jako źródło dyskomfortu. W niniejszym artykule przedstawiono metody jakie są stosowane w salach operacyjnych aby zapobiec hipotermii pacjentów, a także informacje dotyczące ich potencjalnego wpływu na strumienie powietrza wentylacyjnego.

Pełna treść artykułu dostępna jest na stronie wydawnictwa SIGMA NOT.